Noon Kollektiivin maksuttomat aamukahviwebinaarit

Virittäydy viestinnän näkökulmiin, opi uutta ja kysy asiantuntijalta. Noon Kollektiivin aamukahvitilaisuudet ovat avoimia kaikille viestinnästä kiinnostuneille!

Noon Kollektiivin aamukahveilla pureudutaan viestinnän eri aihepiireihin ammattilaisten johdolla. Kerromme tulevista aamukahveista tällä sivulla sekä muissa kanavissamme!

Moniääninen kuvaviestintä – kuinka rohkaista ihminen kameran eteen? 2.12.2025 klo 8.30–9.30.

Aitous ja persoonat ovat tämän päivän viestintäympäristön erottautumistekijöitä. Ihmiset tekevät organisaation – ja heidän kasvonsa ja tarinansa viestinnästä kiinnostavaa. Mutta mitä tehdä, jos intoa kameran eteen ei löydy? Kuinka rakentaa organisaation arkeen pohjautuvaa kuvaviestintää ja rohkaista ihmisiä esiintymään omilla kasvoillaan? 

Aihetta pohtii vuoden viimeisillä aamukahveilla Noon Kollektiivin valokuvaaja ja osakas Susanna Kekkonen, jolla on pitkä kokemus ihmisten ja arjen tilanteiden kuvaamisesta. Asiakkaidemme rakastama kuvaaja on harjaantunut luomaan luottamuksellisen kuvaustilanteen, jossa ihminen rohkenee olla oma itsensä. 

Keskustelua luotsaa Noonin toimitusjohtaja ja viestinnän asiantuntija Johanna Lassy-Mäntyvaara, jolle ensimmäinen vuosi Noonin asiakkaiden kanssa on opettanut uutta visuaalisen tarinankerronnan mahdollisuuksista. 

Ainakin näistä puhumme: 

  • Mikä on ihmisten ja aitouden merkitys eri kanavien kuvavirrassa tekoälyn aikakaudella? 
  • Miten rohkaista ihmisiä tuomaan ajatuksiaan esiin omilla kasvoillaan? Millaisista suunnittelun käytännöistä on apua?
  • Miten luottamuksellinen kuvaustilanne luodaan?
  • Miten briiffata kuvaaja ennen valokuvaus- ja videokeikkaa?

Ilmoittaudu viestinnän aamukahveille

Moniääninen kuvaviestintä – kuinka rohkaista ihminen kameran eteen? -aamukahviwebinaari ti 2.12.2025 klo 8.30 – 9.30 Zoomissa. Tilaisuus on maksuton eikä siitä tehdä tallennetta – tule siis paikalle!

Ilmoittaudu to 26.11. mennessä täällä!

Menneet aamukahvit

  • Miten johtaa brändiä epävarmuuden ajassa? 16.9.2025
  • Viisutähdet viestijän someinspiraationa -aamukahviwebinaari 13.5.2025
  • Kriisit ja häiriötilanteet – miten varaudun viestinnässä? 20.3.2025
  • Onnistu viestin muotoilussa 22.1.2025
  • Kuvaviestinnän pelisäännöt 24.10.2024
  • Muutosviestintä: Eväitä onnistumiseen! 18.9.2024
  • Erotu kuvavirrassa! 15.5.2024
  • Vaikuttavuusviestintä: Miten kertoa työn tuloksista? 26.3.2024
  • Hankeviestinnän sudenkuopat ja fiksut ratkaisut 24.1.2024
  • Verkkoviestinnän kehittämisen askelmerkkejä 1.11.2023
  • Sukellus kuvaviestinnän kehittämiseen 6.9.2023